Owsiki

profilaktyka, zapobieganie

owsikiOwsik ludzki (Enterobius vermicularis) jest robakiem pasożytniczym należącym do typu nicieni barwy białawej. Samica owsika ma długość 1 cm i szerokość 0,4 mm, samiec ma zaledwie kilka mm długości i jest trudno zauważalny gołym okiem. Samica owsika żyje około 4 tygodni, potem wychodzi przez odbyt, pełza po skórze krocza i składając jaja ginie. W końcowym okresie życia w okolicy około odbytniczej samica składa 8000-12000 jaj, zawierających larwy pasożyta. Larwy rozwijają się w ciągu kilku godzin, dlatego możliwe jest samo zarażenie (autoinwazja) przez połknięcie jaj znajdujących się w okolicy około odbytniczej. Jaja przenoszone są z odbytu do ust za pomocą brudnych rąk. Samce giną zaraz po zaplemnieniu.
Owsik pasożytuje wyłącznie w organizmie człowieka, w jego jelicie grubym, wyrostku robaczkowym oraz końcowym odcinku jelita cienkiego. Żywi się wyssaną treścią oraz substancjami zawartymi w treści jelitowej.

Enterobius vermicularis wywołuje chorobę zwaną owsicą. Przebieg owsicy zależy zarówno od liczby pasożytów jak i odporności żywiciela. Chore dzieci z powodu silnego swędzenia w okolicy odbytu bardzo często źle sypiają. Chorobie tej towarzyszą również bóle brzucha, zaburzenia wypróżniania, nudności, zapalenie skóry, wysypka. W ostrym przebiegu owsica może doprowadzić do poważnych zahamowań rozwoju fizycznego i psychicznego. Choroba ta występuje powszechnie we wszystkich strefach klimatycznych, lecz najliczniej w klimacie umiarkowanym.


„Pytanie na śniadanie” (Bez wstydu o chorobach… przez Karolka_86

Cykl życiowy owsika ludzkiego.

Owsiki dostają się do organizmu ludzkiego przez połknięcie lub wdychanie jaj. Z jamy ustnej jajo przedostaje się do jelita grubego. Tutaj robaki dojrzewają po 2-4 tygodniach, a żyją do 2 miesięcy. Wędrująca nocą samica, składa ok. 11 000 jaj w lepkiej wydzielinie w okolicy odbytu, a także, w przypadku kobiet, niekiedy w przedniej części pochwy. Jaja składane są na zewnątrz organizmu człowieka, aby zapewnić im optymalną wilgotność oraz temperaturę – 30-36 stopni Celsjusza. Dotykając palcami okolic krocza i bielizny osobistej chorzy zbierają na swoje ręce jajeczka. Znajdują się one również w pościeli, co zagraża personelowi medycznemu.

owsik

 

Categories: Owsiki