Owsiki

profilaktyka, zapobieganie

HISTORIA DIETY
Prekursorem kierunku komponowania posiłków (ang. rood combining) był, w latach 20. XX wieku, dr William Howard Hay. Z powodu złego stanu zdrowia (chorobą nerek) zaczął interesować się medycyną naturalną i dzięki zmianie sposobu odżywiania pokonał chorobę. Później sam zaczął leczyć w ten sposób pacjentów, w 1930 r. opublikował swoją pierwszą książkę o łączeniu produktów i tym samym pokazał ten rodzaj diety światu.
dr Hay

Pawłow    Jednak już wcześniej rosyjski naukowiec Iwan Pawłow zauważył, że mięso i skrobia mają inny czas trawienia. Skrobia czyli chleb, ziemniaki czy makaron opuszcza żołądek po mniej więcej 2 godzinach, a mięso po około 4 godzinach. Jakież było jego zdziwienie, gdy spostrzegł, że mieszany posiłek – mięso ze skrobią – potrzebuje aż 8 lub więcej godzin przebywania w żołądku. Oznaczało to, że czasu na strawienie jadanych codzienne kanapek – chleb z wędliną, serem lub jajkiem, hamburgery, hot-dogi, mięso z ziemniakami, ryżem, makaronem lub kaszą – potrzebują 2 razy więcej niż gdyby były jedzone oddzielnie w innych posiłkach. Dwukrotnie dłużej może oznaczać dwukrotnie większe zużycie energii i enzymów. Posiłki o charakterze mieszanym – jak na przykład mięso i chleb – powodują zaparcia, w przeciwieństwie do mięsa z surówką w jednym posiłku, a chleba z masłem, ogórkiem, pomidorem itp. w drugim posiłku.

TRZY GRUPY
W diecie rozdzielnej wyróżniamy trzy grupy produktów:

1.Grupa białkowa – to białko zwierzęce oraz nabiał czyli: mięso, wędliny, drób, ryby, jaja, mleko, jogurty, sery żółte i białe oraz warzywa strączkowe.
mięso gotowane
gotowany drób
gotowane kiełbasy i wędliny
gotowane, nie wędzone ryby
gotowane owoce morza
wyroby sojowe
jajka
jedzenie
mleko
ser żółty o zawartości tłuszczu do 50% w s.m.
gotowane pomidory
soki owocowe, wytrawne wina, herbaty owocowe
owoce jagodowe (oprócz czarnych jagód)
owoce ziarnkowe (oprócz słodkich miękkich jabłek)
owoce pestkowe
winogrona
owoce cytrusowe
owoce egzotyczne (oprcz bananów oraz świeżych fig i daktyli)

2. Grupa węglowodanowa – pieczywo, kasze, płatki, muesli, ryż, ziemniaki, makarony, owoce suszone, cukier, kukurydza, ciasta, inne słodycze…
zboża pełnoziarniste
kasza gryczana
produkty pełnoziarniste
ziemniaki
banany, kruche i słodkie jabłka, świeże figi i daktyle
suszone owoce (oprócz rodzynek)
fruktoza, miód, syrop klonowy, nektary z gruszek i jabłek
mąka ziemniaczana
proszek do pieczenia
budyń     owoce

3. Grupa neutralna – są to warzywa (WYŁĄCZAJĄC ZIEMNIAKI I KUKURYDZĘ), owoce, nasiona (słonecznik, orzechy etc.), oleje, oliwa, masło, miód i słodzik, kawa i herbata, soki warzywne i owocowe, woda.
tłuszcze (oprócz utwardzanych, białych tłuszczów)
zakwaszane produkty mleczne
słodka śmietana i śmietanka do kawy
sery o zawartości tłuszczu min. 60% w s.m.
białe sery
surowe lub wędzone wędliny
surowe mięso
surowe, marynowane lub wędzone ryby
warzywa i sałaty
grzyby
kiełki i zarodki
zioła i przyprawy
orzechy (oprócz ziemnych) i nasiona
jedzenie    czarne jagody
rodzynki
oliwki
żółtko
drożdże
bulion warzywny
wysokoprocentowe czyste alkohole
żelatyna

W posiłkach można łączyć dowolnie produkty z grup 1 i 2 oraz 2 i 3 (czyli grupa białkowa z neutralną albo grupa węglowodanowa z neutralną). Wykluczone jest łączenie grupy białkowej z węglowodanową.
Nie należy zatem jeść mleka z płatkami, a jedynie z owocami. Nie można mięsa z ziemniakami ani z ryżem, ale np. ryż z duszonymi na łyżeczce oleju warzywami itd…

DIETA ROZDZIELNA – ZASADY
Podstawową zasadą diety rozdzielnej jest niełączenie w jednym posiłku produktów z grupy białkowej i grupy węglowodanowej. Produkty z obu grup można natomiast łączyć z grupą neutralną. Oprócz tego korzystamy z kilku dobrych rad:
•    jemy wyłącznie naturalne i pełnowartościowe produkty spożywcze
•    przed każdym posiłkiem dobrze jest wypić szklankę soku ze świeżych warzyw, wody mineralnej lub owocowej niesłodzonej herbaty
•    każde z dań głównych (tj. obiad i kolacja) powinno zawierać przynajmniej jeden naturalny ekstaspalacz tłuszczu, np. witamina C, magnez, żelazo, wapń, jod, chrom, karnityna.
Doktor Hay stworzył swoją diete rozdzielną z potrzeby pokonania poważnej choroby nerek. Ale mogą ją stosować właściwie wszyscy. Jest ona polecana zwłaszcza osobom z nadwagą, chorobami serca i układu krążenia, nadciśnieniem oraz nadkwasotą żołądka. Pomaga również łagodzić migreny, dolegliwości okresu przekwitania, a także napięcie nerwowe. Dieta służy również doskonale tym, którzy lubią jeść często, ale lekko. Mamy więc gwarancję, że w trakcie jej stosowania nie będziemy głodni. Aby dieta rozdzielna była skuteczna, musisz pamiętać o następujących zasadach.

Zasady diety rozdzielnej:

> Przygotuj się
Zanim przestawisz się na dietę rozdzielną, zaplanuj dzień przejściowy. Pobudzisz przemianę materii i oczyścisz organizm. Tego dnia pij dużo płynów, najlepiej niegazowanej wody mineralnej lub herbat ziołowych. Jedz w dowolnych ilościach sezonowe warzywa (surowe, gotowane lub duszone) albo owoce (oprócz bananów, świeżych fig i daktyli).

> Nie spiesz się
Przeżuwaj dokładnie każdy kęs. Dzięki temu pożywienie zostanie szybciej strawione, a do mózgu zdąży dotrzeć sygnał o tym, że jesteś najedzona. To też ważny element diety rozdzielnej.

> Jedz regularnie
Nie opuszczaj żadnego posiłku. Powodem nadwagi często są zbyt długie przerwy w jedzeniu, co powoduje napady wilczego głodu.

> Dużo pij
Co najmniej 1,5–2 litry płynów dziennie. Najlepiej, żeby to była niegazowana woda mineralna.

> Zachowaj umiar
Ogranicz bardzo słone i bardzo słodkie potrawy. Jeśli masz ochotę na słodycze, zjedz trochę musli.

Zalety i wady diety dr. Haya

PLUSY
- Oczyszczanie. Dieta rozdzielna pomaga pozbyć się z organizmu toksyn, dlatego poleca się ją zwłaszcza palaczom i osobom pijącym dużo kawy.
- Zastrzyk energii. Jadłospis gwarantuje dużo dobre samopoczucie.
- „Podkręcenie” metabolizmu. Dieta przyspiesza przemianę materii.
- Dobroczynny wpływ na żołądek. Dzięki diecie rozdzielnej pozbędziesz się zgagi i nadkwasoty żołądka.
- Rozsądek. Chudnięcie nie jest gwałtowne i nie wiąże się z utratą mięśni.

MINUSY
– Niewygoda. Trzeba pamiętać, jakich produktów nie wolno łączyć. To dość kłopotliwe, zwłaszcza gdy jesz na mieście.
– Czasochłonność. Każdy kęs trzeba dokładnie żuć, nie można się spieszyć.
– Senność. W trakcie diety nie wolno pić nie tylko kawy, ale nawet herbaty. Jeśli do tej pory piłaś dużo napojów z kofeiną, na początku możesz czuć się senna.
– Dodatkowe wymagania. Dieta nie podziała odchudzająco, jeśli nie będziesz się więcej ruszać. Musisz regularnie maszerować lub ćwiczyć pół godziny dziennie.

Przykładowy jadłospis diety rozdzielnej
Nie mieszaj!
> śniadanie:
Możesz wybrać posiłek węglowodanowy, białkowy lub owocowy.
- węglowodanowy: kromka chleba razowego z plasterkiem sera camembert lub płatki owsiane z kefirem i orzechami
- białkowy: jajko sadzone lub gotowane, pomidor
- owocowy: owoce sezonowe w dowolnej ilości
> obiad:
Musi być węglowodanowy lub białkowy:
- węglowodanowy: porcja warzyw i 50 g ryżu, makaronu lub ziemniaków
- białkowy: 100 g ryby lub mięsa z warzywami
> podwieczorek:
banan lub łyżka płatków owsianych z jogurtem albo kromka chrupkiego pieczywa z miodem
> kolacja:
Wyłącznie posiłek węglowodanowy.

Categories: Diety