Owsiki

profilaktyka, zapobieganie

mycierakIstnieją dwa główne sposoby zakażenia się owsikami. Pierwszy z nich to bezpośredni kontakt z zakażoną osobą. Drugi sposób to kontakt z miejscem, powierzchnią skażoną przez chorą osobę. Sytuacja taka może się zdarzyć wszędzie: w ubikacji, poprzez zabawę wspólnymi zabawkami, wspólną pościel, poprzez dotknięcie stołu, klamki, mebli, odzieży czy nawet pożywienia. Jaja owsików mogą przetrwać nawet w basenach.

basen

W klasyfikacji medycznej istnieją trzy drogi zarażenia się owsikami:

  • retroinwazja – larwy rozwijające się z jaj znajdujących się na odbycie wracają z powrotem przez odbytnicę do jelita grubego
  • per os – czyli przez usta z pożywieniem lub przez tzw. autoinwazję – dziecko drapiąc się, przenosi za paznokciami z odbytu  do ust jaja, a następnie je połyka (larwa wędrując poprzez jelito cienkie do jelita grubego przekształca się w dorosłego owsika)
  • inhalacyjna – jaja unoszą się w powietrzu z wyschniętymi cząsteczkami kału

Owsikami, można się zarazić z powodu braku higieny. Najbardziej narażone są małe dzieci, które nie mają wykształconego nawyku mycia rąk. Często też brudne ręce liżą, gryzą itp. W przypadku dzieci sposobem zarażenia może być nawet żucie gumy. Dzieje się tak dlatego, że często w trakcie żucia gumy wyciągają ją brudnymi palcami z buzi i bawią się nią. Na zarażenie się tą choroba narażone są wszyscy, którzy przebywają w otoczeniu chorego. Jajeczka, które są na fałdach odbytu łatwo mogą się znaleźć na przykład na pościeli. Jest ich bardzo dużo, czego skutkiem jest to, że dostają się one nawet na produkty spożywcze, a stad już niedaleka droga do tego, żeby je połknąć. Bardzo ważne jest, aby w miarę możliwości oddzielić osobę zarażona od pozostałych domowników. Należy dać osobie chorej osobny ręcznik, łóżko. Należy też codziennie zmieniać pościel itp.

Zarażenie występuje najczęściej w okresie letnim, ponieważ dzieci bawią się razem w brudnym piasku. Oczywiste jest, że nie przychodzą ciągle myć rąk. Więcej zarażeń odnotowuje się w miastach, ze względu na fakt, że są tam większe skupiska ludzi.

Categories: Owsiki