Owsiki

profilaktyka, zapobieganie

healthy_foodZapobieganie owsicy opiera się głównie na starannej higienie, szczególnie na myciu rąk przed jedzeniem lub przygotowaniem posiłków.  Nie zaleca się również ssania palców czy obgryzania paznokci, poprzez które mogą być przenoszone jaja pasożytów. Ponieważ jednak, na co dzień mamy kontakt z wieloma różnymi osobami i jesteśmy narażeni na infekcje, należy systematycznie dokonywać oczyszczania organizmu z pasożytów i odtruwania z toksyn.
Zaleca się podmywać dziecko ciepłą wodą rano i przed snem, dbać o czystość zabawek, pilnować, by dziecko nie obgryzało, ssało, lizało palców, przeznaczyć dwa osobne ręczniki dla dziecka (jeden do wycierania rąk, drugi do reszty ciała), dbać o utrzymywanie czystości ubrań.

Szczególną ostrożność należy zachować w czasie stosowania kuracji oczyszczającej. Należy codziennie zmieniać pościel i ręczniki. Dobrze jest też zakładać na noc dziecku dopasowaną bieliznę, aby uniemożliwić mu drapanie się po odbycie, a nawet bieliznę tę należy każdorazowo wygotowywać i prasować. Trzeba zadbać o to, aby zainfekowane dziecko miało oddzielne łóżko oraz często sprzątać i za każdym razem wygotowywać ściereczkę. Przy ścieleniu trzeba starać się, by nie rozprzestrzeniać jajeczek owsików. Dbanie o higienę z pewnością nie daje całkowitej gwarancji na uniknięcie zarażenia. Warto jednak jej przestrzegać, bo to jedyna metoda która pozwoli na obronę przed robakami.

Categories: Owsiki