Owsiki

profilaktyka, zapobieganie

Z potem eliminowanych jest wiele substancji toksycznych z organizmu. Dlatego pocenie się jest bardzo korzystne dla organizmu. Aby przyśpieszyć pocenie możemy skorzystać z sauny. Najbardziej popularne są sauny suche lub mokre (tzw. łaźnie). Wysoka temperatura w saunie prowadzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych skóry i wzmożonego pocenia. W ciągu jednego niezbyt ciepłego dnia człowiek wydziela od 0,5 do 1 litra potu. Podczas 0,5-1 godziny pobytu w saunie może powstać nawet kilka litrów potu. Jest to bardzo skuteczna metoda oczyszczania organizmu z toksyn, ale przede wszystkim tych rozpuszczalnych w wodzie.

Namiastką sauny jest brany codziennie rano prysznic z naprzemiennie ciepłą i chłodną wodą. Poprzez łagodne zmiany temperatury pobudzane jest krążenie krwi i limfy, co powoduje, że lepiej są zaopatrywane w tlen i składniki odżywcze wszystkie tkanki organizmu.

Jednakże należy pamiętać, że nie każdy może korzystać ze zwykłej sauny. Przeciwwskazaniem do korzystania z sauny mogą być choroby serca, i układu krążenia, nadciśnienie tętnicze, choroby nerek, infekcje i choroby zakaźne. Osobom tym możemy polecić tzw. kabiny infrared na podczerwień. Temperatura w nich panująca jest niższa niż w standardowej saunie, a promienie wnikają do 4 cm w głąb ciała. Promieniowanie infrared dzięki głębszej penetracji i absorpcji przez tkanki ciepła, wywołuje o wiele intensywniejsze zmiany w układach i narządach człowieka niż ciepło działające na organizm powierzchownie.

Categories: Metody oczyszczania